Danteninės šypsenos (Gummy smile) korekcija
Danteninės šypsenos priežastys
Danteninė šypsena – tai būklė, kai žmogui besišypsant, matosi neproporcingai daug dantenų. Dėl to patiriamas diskomfortas, vengiama šypsotis, kartais – netgi bendrauti.
Danteninės šypsenos susiformavimo priežastys gali būti įvairios. Dažniausios jų:
- Viršutinės lūpos hiperfunkcija. Ši būklė diagnozuojama, kai viršutinė lūpa šypsantis yra 4 mm aukščiau nei ramybės būsenoje ir atidengia didelę dantenų dalį.
- Sutrikęs dantų dygimas. Ši būklė diagnozuojama, kai dantis nėra visiškai išdygęs pro dantenas ir (arba) kaulą. Dėl sutrikusio dygimo kliniškai matomas danties vainikas gali būti mažesnis nei yra iš tikrųjų. Šią būklę gali lemti anatominiai, genetiniai ar kiti veiksniai.
- Dantenų hipertrofija. Dažniausiai atsiranda dėl lėtinio dantenų uždegimo ar dėl tam tikrų vartojamų vaistų šalutinio poveikio.
- Viršutinio žandikaulio augimo sutrikimai. Kai žandikaulis vertikalioje dimensijoje yra didesnis, lūpa neuždengia viso dantų ir žandikaulio ploto, todėl matosi daugiau dantenų.
Danteninės šypsenos korekcija padeda sukurti sveiką ir dailią šypseną.
Danteninės šypsenos gydymo galimybės
Danteninės šypsenos korekcijos metodai priklauso nuo jos susiformavimo priežasčių.
Todėl, konsultacijos metu atliekamas klinikinis paciento šypsenos, dantų, jų formos įvertinimas, pasižiūrima, kur baigiasi danties vainikas, ar dantis jau pilnai išdygęs. Siekiant nustatyti, ar nėra uždegimo, zonduojamos dantenų vagelės. Jeigu dantenų vainikas yra po kaulu, atliekamas 3D kompiuterinės tomografijos tyrimas, padedantis tiksliai įvertinti paciento dantis ir juos supantį kaulą trimatėje erdvėje ir nuspręsti, kokio gydymo reikia.
Tam tikrais atvejais, kai dantys yra tiesiog labai nudilę, galima apsieiti be dantenų chirurgijos, tik padidinant danties vainikus ir pakeliant sąkandį.
Tuo atveju, kai klinikinis danties vainikas yra mažesnis, nei anatominis, galimi du gydymo būdai. Vienas paprasčiausių – mažai invazyvi gingivektomijos operacija, kurios metu, pritaikius vietinę nejautrą, dantenos kontūruojamos ir sumažinamos. Jeigu paciento dantys sveiki ir gražūs, gingivektomija nepriekaištingai išsprendžia danteninės šypsenos problemą – dantų vainikai padidėja, o šypsena pastebimai pagražėja.
Jeigu paciento netenkina danties vainiko forma, gali būti atliekamas protezavimas vainikėliais arba laminatėmis.
Siekiant dantenų korekciją atlikti itin tiksliai ir užtikrinti geriausią estetinį rezultatą, gydymo metu gali būti naudojamas chirurginis gidas. Jis, pasitelkus skaitmenines technologijas, parengiamas kartu su protezuojančiu gydytoju ir dantų techniku. Pirmiausia sukuriamas būsimos šypsenos dizainas ir pagal jį modeliuojamos dantenos. Operacijos metu gidas uždedamas ant
dantenų ir pagal jį jos preciziškai koreguojamos skalpeliu arba lazeriu. Nors nupjauti dantenas galima ir be gido, tai padaryti tiksliai – labai sudėtinga. Sumažinus dantenas gidinės operacijos metu, gydytojas gali protezuoti dantis itin tiksliai pagal sudarytą planą.
Jeigu atliekama tik gingivektomija, gijimo laikotarpis įprastai būna labai trumpas. Pakontūravus dantenas skalpeliu, diskomfortas gali būti jaučiamas iki 3 dienų. Dantenų sumažinimui naudojant lazerį, pjovimo metu jis pridegina kraujagysles, todėl išvengiama kraujavimo, o pooperacinis laikotarpis yra lengvesnis. Dantenų sumažinimas padeda atidengti didesnę danties vainiko dalį ir efektyviai pakoreguoti danteninę šypseną.
Jeigu danties vainikas yra po kaulu, siekiant jį prailginti, atliekama didesnės apimties chirurginė procedūra, kurios metu ne tik pakoreguojamos dantenos, bet ir redukuojamas (sumažinamas) kaulas. Šiuo atveju gijimo laikotarpis užtrunka apie 7–10 dienų.
Esant dantenų hipertrofijai, priklausomai nuo jos priežasties, pirmiausia rekomenduojama gerinti burnos higieną ar keisti vartojamus vaistus.
Esant viršutinio žandikaulio augimo sutrikimams, dažniausiai prireikia veido ir žandikaulių chirurgo bei gydytojo ortodonto pagalbos. Tokiu atveju gali būti skiriamas ortodontinis gydymas ir atliekama ortognatinė operacija, kurios metu žandikaulis sumažinamas.
Kada danteninės šypsenos korekcijos atlikti negalima
Dėl didelės komplikacijų rizikos dantenų ir kaulo operacijų negalima atlikti esant gingivitui ar periodontitui (dantį supančių audinių uždegimui). Tokiu atveju pirmiausia būtina išgydyti uždegimą. Pacientas turi pagerinti asmeninę burnos higieną, atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą, jeigu reikia, giluminį valymą, tam, kad stabilizuoti ir sustangrinti dantenas bei sustabdyti kaulo tirpimą.
Kartais danteninės šypsenos gydymo negalima atlikti ir sergant tam tikromis sisteminėmis ligomis, vartojant tam tikrus medikamentus. Šiuo atveju dėl gydymo reikėtų pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
Pasirinkite Jums patogų registracijos būdą
Registruokitės reikiamai paslaugai Jums patogiu būdu. Jeigu dėl kokių nors priežasčių šiuo metu neturite galimybės atvykti į mūsų kliniką, kviečiame konsultuotis internetu.